•   
    Chess Club
     
    SY 2018-19 Champions  
    SY 2018 -2019 Champions!
     
     
     
     

    Chess Club started on Tuesday, 3 December this school year, and will end on Tuesday, 31 March. There will be no chess club meeting on 24 March due to my requirement to attend mandatory PEAKS proctor training.

    We meet on Tuesdays from 2:25 - 3:45 pm in Mr. Murray's classroom.

    We held two chess tournament on 28 January and 11 February.

    We will be conducting challenge matches on all the remaining club meetings.

     Current Rankings after Tuesday, March 3d are below;

    (2 points for a win and 1 point for a draw)

    Place Pts   Name 

    1      30      Jace Dean

    2      25      Owen Dietz

    3      22      Isaac Slottee

    4      21      River Brubaker

    5      20      Riley Swanson

    6      19      Mason Wallstrum,Wes Lund, Finn Quimby

    9      18      Isaac Barron, Kade Russell

     

    11     17      Christan Mills-Price, Quentin Warhus*

     

    13     16      Adrien Eliza, Tyler Eli, Kenneth Walton, Caiden Peterson

    17     15      Reagan Benedict,

     

    18     14      Nathan Porcello, Aaden Slottee, Jack Fish,

                      Jaxon Boothby, Stella Rose, Brandon Carr,

    24     13      Ethan McNulty, Ben Motz, Eliott Folsom, Kade Drake

    28     12      Braden Thomas, Matthew Ross, James Mathews 

    31     11      Sebastian Brooke, Jaden Foley, Lily Zimnowoda,  

    34     9       Wade Hastings       

    35     6       Sage Lindsey, Jacob Mathews, Wyatt Schmitz* 

    38     5       Cormac McSorley-Ingram,                                  

    39    2       Miguel Suarez-Cabal

    40    1       Andrew Spangler

     
    SY 2018-2019 summary:
    Teeland was the 2018-2019 Middle School Chess Champions!
    Titans placing in the top ten at the school district tournament were:
    1st place - Jace Dean
    2d place - Isaac Barron
    4th place -Adrien Eliza
    6th place -Riley Swanson
    7th place - Connor Dafoe
    8th place - Owen Dietz
    9th place - Ethan McNulty
     
    Chess club  started on Tuesday, 27 November 2018. 
     
    We held our first tournament Tuesday, 29 January;  Jace Dean won the tournament.
     
    On Tuesday, 5 February we hosted the PJMS chess club for a "chess meet" along with 4 students from the Twindly Bridge Charter School chess club. After 4 rounds there were four undefeated students, 3 from Teeland ( Jace Dean, Jayce Underwood, and Adrien Eliza).
     
    Starting Tuesday 12 February until spring break, we will be conducting "challenge" matches to finalize our top ten ten players for the school district chess tournament.
     
    Current Chess Club Rankings follow:
    (2 points for a Win; and 1 point for a draw)
    Place   Points     Name 
     1           40           Jace Dean
     2           28           Owen Dietz
     3           26           Ethan McNulty
     4           25           Riley Swanson
     5           22           Oliver Rose, River Brubaker,
                                 Isaac Barron, Caiden Peterson
     9           21           Connor Dafoe, Ryan O'Brien,
                   
     11                        Jayce Underwood, Adrien Eliza,
     13                        Nathan Porcello, Christian Mills Price
     
     15                       Jaden Foley
     
     16         19            Logan Jacobson, 
     17         18            Mason Walstrum,
               
     19          17           Kenneth Walton, Owen Walling, 
                                 Dominique Bodle, Kaden Beistline,
     23          16           Colton Savala
     24          15           Miguel Suarez-Cabal,                     
     25          14           Jack Fish, James Mathews,
                                  Deakan Gross,   
     28          13           James Lane, Vinny Pastorino,
     30          12           Camden Ward, Victoria Hutcheson,
     32          11           Cormac McSorley-Ingram,                            
     33           9            Kade Drake, Jacob Mathews, 
                                  Jadon Komis,Brian Anderson,            
     37           7            Colin Estepp, 
     38           3            Dayton Flores,     
     39           2            Lia Suarez-Cabal
     40           1            Aaron Terry, 
     
     
     
     
    Teeland was the SY 2017-2018 Middle School Champions!
     
    Titans in the  Middle School Tournament top 10;
    Jace Dean - 2d place
    Gabe Lund -3d place
    Dallin Rindlisbacher - 6th place
    Jade Burlingame - 9th place
     
    FINAL chess club rankings for SY 2017-2018 follow -
     
    (Wins= 2 pts, Draws =1 pt, Losses = 0 pt)
     
    Place           Points           Name(s) 
    1.            32             Joshua Miles 
    2.            31             Jace Dean
    3.            30             Guy Beistline, Gabe Lund
    5.            29             Alec Bruno, Colton Savala
    7.            28             Jade Burlingame 
    8.            27             Riley Swanson
                         
    9.            25             Eli Rodriguez, Dallin Rindlisbacher,
                                         
    11.          25             Brison Mead, Garrett Russell,                  
     
    13.                          Ethan McNulty
    14.                          Connor Dafoe
    15.                          Caiden Peterson
    16.                          Kade Drake, James Lane       
    18.                         Jadon Foley, Dominick Jennings, 
                                        Emmett Schumacher, ,
    21.                          James Mathews, Elizabeth Elliot,
                                        
    23.          21             Joey Gray
    25.          20             Mason Hancey, Camden Ward,
                                        Melanie Edwards
    28.          19             Kalei Clement   
    29.          18             Owen Walling 
    30.          17             Jadon Komis, Kaden Beistline
    31.          15             Jacob Mathews, Wes Lund
    33.          13             Brian Anderson
    34.          12             Matias Ramirez, Evan Breager
    36.          11            Tyler Peterson,                                                                    
    37.          8              Sebastian Brown                       
    38.          5              Kira Christiansen 
    40.          0              Danyelle Glancy
     
                             
     
     
    SY 2016-2017 summary: We came in 2d to CMS at the middle school chess tournament.  
     
    We had 42 students in chess club this year.
     
    We travelled to PJMS for our first chess meet on 13 December and, 
     hosted PJMS in our library on Tuesday, 17 January for another chess meet.
     
    Challenge matches started Tuesday, 31 January and ran every Tuesday through Tuesday, 21 March in order to determine our top 10 players. 
     
    FINAL rankings as of 22 March. 
     
    (Wins= 2 pts, Draws =1 pt, Losses = 0 pt)
    Returning students from last year's top 12 are highlighted in yellow.
     
    Place      Points      Name(s) 
    1.                 43           Matthew Johnson
    2.                 37           Dallin Rindlisbacher 
    3.                 36           Joel Rykaczewski 
    4.                 33           Kayden Payne
    5-6.             31           Jade Burlingame, Emmett Schumacher
    7.                    28                Garrett Russell
    8-10.             27             Guy Beistline, Eli Rodriguez, Brison Mead
     
    11-13.           26           Alec Bruno, Gabe Ponte, Niles Williams**
    14-15.          25           KJ Hill**, Joshua Miles**
    16-21.          22           Jeremiah Barbosa,  Connor Dafoe, Angel Estrella,
                                                           Jace Makamson, Garrett Martinez, Zoe West     
    22-23.         21           Justin Covey, Jacob Ross                                        
     
    24.               19           Carlos Suarez          
    25.               17           Jack Haunold, 
    26.                 14           Paige Buckalew
    27.               13           Chris Burwell       
    28-29.          12           Jadon Komis, Kristin Vaddepally   
    30-32.          10         Dominique Bodle,  
                                              Lauren Porcello, Angelina Welborn    
    33.                7           Ethan Davidson                                               
    34.                4           Alex Eliza, Colby Ratcliff                                             
    School Year 2015-2016 Summary:  
    We won the school district tournament and Matthew Johnson was the middle school champion.
    • We had 3 chess meets this past year, two with PJMS and one with WMS.
    Below is our final club ranking as of  22 March. 
     (Wins= 2 pts, Draws =1 pt, Losses = 0 pt)
    Returning students from last year's top 12 are highlighted in yellow.
     
    Place      Points                  Name            
    1.              42           Nolan Murphy
    2.              41          Joseph Wilhour**
    3.                36             Tyler Fronek
    4.                    30                Evan Holler, Matthew Johnson
    6.                 29                Dallin Rindlisbacher
    7.              28                Kayden Payne,  Vinnie Smedley, Niles Williams
    10.             26         Elias Rodriguez, Joel Rykaczewski 
     
    11.             25          Joshua Miles
     
    12.               23               Brison Mead, Carlos Suarez-Cabal
     
    14.             22           KJ Hill, Natalie Morse, Zach Youngblood
     
    17.                    21               Dominic Jennings, Garrett Russell
    19.             20           Blade Bray, North Brubaker, Emmett Schumacher
    22.             19           Michael Edwards  
    23.             18            Iva Thomasen, Liam Thomson
    25.             17           Nathaniel Adams,  Caleb Breding,                                                 
    27.             16           Madison Donovan, Dart Vessey
    29.             15           Alec Bruno
    30.             14           Guy Beistline  
    31.                   13                Jeremiah Barbosa , Chris Burwell, Rob Picou   
    34.                  12             Greg DeArmond, Glenn Steer                    
    36.             8           Camden Cowles                                                                                               
    37.             6           Jack Haunold
     
    38.             3          Brian Nagl
     
              
     
    School Year 2014-2015 Summary: We won the school district tournament and Tyler Fronek was the middle school champion.
    • Our last chess meet this year was on Tuesday, 24 February, when we hosted PJMS at Teeland.  The final club rankings are below.  
    • We hosted our first meet with WMS on Tuesday, 9 December.  
    • We travelled to Palmer Jr Middle School for a chess meet on 27 January.
    •  (Wins= 2 pts, Draws =1 pt, Losses = 0 pts
    Place   Points   Name            
     
    1.          32       Nigel Smedley
    2.          31       Kyle Hasse
    3.          29       Tyler Fronek
    4.          28       Joseph Wilhour
    5.          26       Max Degarmo
    6.             25       Waylen Carney, Vinnie Smedley 
    8.          24       Nolan Murphy, Niles Williams, Kobe Smithson  
     
     
    11.             22      KJ Hill, Gabe Pastorino, Trey Whitehead                 
    14.         21      Connor Hanson, Evan Holler
     
    16.         19       Madison Donovan, Matt Smith 
    18.         18          Blade Bray, Kaden Ketchum 
    20.         17       Idaho A-B., Trinity Jimenez 
    22.        16        Caleb Breding, Alexis Crousore, Svend Lindquist, Zach Youngblood 
    26.             14          Seth Smith   
    27.         13       Ethan Cowles, Julian Delacruz, Jack Haunold                              
     
    30.             11       Michael Edwards                    
    31.        10        Micah Nashold   
    32.         8        Miles Laughlin        
    33.         6       Camden Dellar
    34.         5        Jeremiah Barbosa 
     
    35.         1        Kendra Bamburg 
     
     
     School Year 2013-2014 summary:
     
    We finished 2d in the school district tournament by 1/2 point to the perennial champs WMS
    • Below are our final club rankings for SY 2013-'14. 
    • ( Win= 2 pts; Draw= 1pt)
    1.    34 points - Slavik Sosnin
    2.    33 points - Steven Wright      
    3.    31 - Derrick Wise
    4.    29 - Vinnie Smedley
    5.    28 - Greg DeArmondJoseph Wilhour
    7.    27 - Matt Goudey, 
    8.    25 - Joshua BrendtroKyle HasseJoel IngrimGabe Pastorino
    12.  21 - Connor HansonNigel Smedley
     
    14.  20 -  Evan Holler
    15.  19 - Martin Jones, Nolan Murphy, Troy Straughn 
    18.  18 - Caleb BredingKobe Smithson
     
    20.  17 -  Jacob Marsh, Brent McHugh, Tyler Fronek
    23.   15 -  Madison DonovanBrydan Komis, Jamus SchumacherNigel West 
     
    27.      13 -  Idaho, Matt SmithSeth Smith
    30.   12 - Joshua Taylor 
    31.   11 - Max DeGarmo, Camden Dellar
    33.     9 -  Miles, Madeleine       
    35.    7 -  Michael, Zachary
     
    • We had 3 "chess tournaments" this school year,  versus Wasilla Middle School (WMS) club on Tuesday, 17 December; and against Palmer Jr Middle School (PJMS) on 3 December and 14 January. 
    • Chess club started on Tuesday, 5 November this year and runs from 2:30-3:45 pm every Tuesday  up to spring break unless we have a chess meet that day.
    School Year -2012-2013 Summary:
    • We competed in the following chess meets last year; vs PJMS twice; vs HMS twice; vs WMS, and against Midnight Sun Charter school
    • We placed third in last year's School district Middle School Tournament on Saturday, 13 April in the Colony Middle School small gym from 8 am to 2:30 pm
    • The Club rankings were; Students whose names are italicized did not compete in the school district tournament due to other commitments. Names in bold were those going to the tournament.
    1. Thorsten Warhus - 32 points
    2. Steven Wright - 32
    3. Derrick Wise - 31
    4. Matthew Goudey - 30
    5. Martin Jones - 29
    6. Nigel Smedley -26
    7. Austin Lardner - 24
    8. Joel Ingrim - 23
    9. Matt Yap & Brydan Komis - 21
    10. Kobe Smithson - 20
    11. Nevada Shelby -19
    12. Jacob Jakiemec - 18
    13. Myles Hammit - 17
    14. Wyatt Moses, Troy Straughn, & Gabe Pastorini -15
    15. Brianna Hunt - 14
    16. Nigel West - 12
    17. Natalie C - 11
    18. Frank Slather  - 9
    19. Ky Kistel - 6
     
     
     
Last Modified on March 3, 2020