• Region Championship Schedule 2021(pdf link)

     

    WASILLA REGION QUALIFIERS

     

    Region Qualifying Relays

     

    THURSDAY: Practice is at 4:45.  It will be short for seniors!  We also need help setting up the throw areas and hurdles for the meet Friday and Saturday

     

    Region III 3A/4A

    Track & Field Championships @ Wasilla High

    May 21 – 22nd

    Friday May 21st

    8:30 am – Coaches Meeting

    9;00am                        * Boys Shot and Girls Disc will be weighed at this time.

     

    10:00 am  field Events

     

    • 3A Girls High Jump
    • 4A Girls Long Jump Pit 1
    • 3A Boys Triple Jump pit 2
    • 3AGirls Discus
    • 4A Boys Shot Put

     

    12:00 pm

    –    4A Girls High Jump

    • 4A Boys Long Jump Pit 1
    • 3A GirlsTriple Jump Pit 2
    • 4AGirls Discus
    • 3A Boys Shot Put

     

    2:00 pm- 3200m run

     

    • Girls 3200m Finals 3A
    • Girls 3200m Finals 4A
    • Boys 3200m Finals 3A
    • Boys 3200m Finals 4A

     

    3:00 pm running preliminaries:

     

    3:00 Girls 100m hurdles 3A

    3:05 Girls 100m hurdles 4A

    3:10 Boys 110m hurdles 3A

    3:15 Boys 110m hurdles 4A

    3:25 Girls 100m 3A

    3:30 Girls 100m 4A

    3:35 Boys 100m 3A

    3:40 Boys 100m 4A

    3:45 Girls 400m 3A

    3:50 Girls 400m 4A

    3:55 Boys 400m 3A

    4:00 Boys 400m 4A

    4:10 Girls 300m intermediate hurdles 3A

    4:15 Girls 300m intermediate hurdles 4A

    4:20 Boys 300m intermediate hurdles 3A

    4:25 Boys 300m intermediate hurdles 4A

    4:35 Girls 800m 3A

    4:45 Girls 800m 4A

    4:55 Boys 800m 3A

    5:05 Boys 800m 4A

    5:15 Girls 200m 3A

    5:20 Girls 200m 4A

    5:25 Boys 200m 3A

    5:30 Boys 200m 4A

     

     

     

                                                               

     

    SATURDAY May 22nd

    9:00 am – Coaches Meeting      * Boys Disc and Girls Shot will be weighed.

     

    10:00 am Field Events    

    – 4A Boys High Jump

    – 3A Boys Long Jump pit 1

    – 4A Girls Triple Jump pit 2

          – Special Olympics Shot Put, followed by 3AGirls Shot Put

          – 4A Boys Discus

    12:00 pm Field Events

         – 3A Boys High Jump

         –Special Olympics Long Jump pit 1 and 2 followed by 4A Girls and 3A Boys

        – 3A Girls Long Jump pit 1

        – 4A Boys Triple Jump pit 2

        – 4A Girls Shot Put

                    – 3A Boys Discus

               

    2:00 pm - Running Finals

                –      Girls 3200m relay 3A

    • Girls 3200m relay 4A
    • Boys 3200m relay 3A
    • Boys 3200m relay 4A
    • Girls 100m hurdles 3A
    • Girls 100m hurdles 4A
    • Boys 110m hurdles 3A
    • Boys 110m hurdles 4A
    • Girls 100m 3A
    • Girls 100m 4A
    • Boys 100m 3A
    • Boys 100m 4A
    • Special Olympic Girls 100m
    • Special Olympic Boys 100m
    • Girls 800m relay 3A
    • Girls 800m relay 4A
    • Boys 800m relay 3A
    • Boys 800m relay 4A
    • Girls 1600m 3A
    • Girls 1600m 4A
    • Boys 1600m 3A
    • Boys 1600m 4A
    • Girls 400m relay 3A
    • Girls 400m relay 4A
    • Boys 400m relay 3A
    • Boys 400m relay 4A
    • Special Olympic Girls Unified 4x100m Relay
    • Special Olympic Boys Unified 4x100m Relay
    • Girls 400m 3A
    • Girls 400m 4A
    • Boys 400m 3A
    • Boys 400m 4A
    • Girls 300m intermediate hurdles 3A
    • Girls 300m intermediate hurdles 4A
    • Boys 300m intermediate hurdles 3A
    • Boys 300m intermediate hurdles 4A
    • Girls 800m3A
    • Girls 800m4A
    • Boys 800m 3A
    • Boys 800m 4A
    • Girls 200m 3A
    • Girls 200m 4A
    • Boys 200m 3A
    • Boys 200m 4A
    • Girls 1600m relay 3A
    • Girls 1600m relay 4A
    • Boys 1600m relay 3A
    • Boys 1600m relay 4A